Erdoğan ve siyasetçilerden hastane bombalayan İsrail’e tepki

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

“TÜM İNSANLIĞI HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda İsrail’e tepki gösterdi.

Erdoğan, mesajında şunları belirtti:

* “İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir.

* Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum.”

“İSRAİL, İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Saldırıya siyasetçilerden de tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Lafı eğip bükmeye hiç gerek yok. İsrail, insanlığa karşı suç işlemiştir. Bunun adı cinayettir, katliamdır. Lanetliyorum!”

“BUNUN ADI DEVLET TERÖRÜDÜR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “Hastane bombalamak da mı terörle mücadele? Gazze’de hastane bombalayarak 500 masum canı katleden eli kanlı İsrail’i lanetliyorum. Bunun adı savaş suçudur, bunun adı katliamdır, bunun adı devlet terörüdür. Son nefesime kadar Filistinli kardeşlerimin yanındayım.”

“TEK SES OLUP BU KIYIMA DUR DEMELİ”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Ahli Arab hastanesine düzenlediği hava saldırısı açık bir savaş suçudur. Gazze’de yaşanan insanlık suçlarına tepki göstermeyen herkes bu katliamın sorumlusu konumundadır. Uluslararası kamuoyu hiçbir gerekçe ve bahaneye sığınmadan acilen tek ses olup bu kıyıma dur demelidir.”

“TÜRKİYE DERHAL HAREKETE GEÇMELİ”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “Söz bitmiştir artık! İsrail kana doymuyor, vahşete devam ediyor; dünya kamuoyu ise sadece seyrederek bu suça ortak oluyor! Sözde(!) “demokrasi ve insan hakları” diyen Batı ülkeleri ne zaman uyanacak acaba? İsrail, Gazze’de bir kez daha hastane bombaladı; yüzlerce kardeşimiz şehit oldu. İslam dünyası da sadece kınayarak bu vebale ortak oluyor! Zalimin zulmüne engel olmak için Müslüman ülkeler ve Türkiye derhal harekete geçmelidir. Mazlumların uğradığı bu soykırıma son vermek için dünyayı ayağa kaldırmak hepimizin görevidir!”

“ASLA KABUL ETMİYORUZ VE EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE BİR KEZ DAHA KINIYORUZ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş: “İsrail, tüm dünyanın gözleri önünde gaddarca insanlığı vurmaya devam ediyor. Sivil yerleşim yerlerini hedef almaya aralıksız devam eden vahşi Siyonizm, Gazze’de bir hastaneye düzenlediği saldırıda yüzlerce masum insanı katletti. İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayarak sivilleri hedef alan saldırılarını asla kabul etmiyoruz ve en şiddetli şekilde bir kez daha kınıyoruz. Türkiye olarak Gazze’ye yönelik orantısız ve her türlü insani, ahlaki temelden uzak, barbarca saldırıların karşısında olmaya devam edeceğiz.”

“ATEŞ ÇEMBERİNİN İÇİNE TÜRKİYE’Yİ DE ÇEKMEK İSTEDİKLERİ AÇIK AMAÇLARI”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: “Şu an Gazze’de insanlığın yüzünü kızartacak katliamlar yapılıyor, tüm dünyanın gözünün içine baka baka masum siviller hastanede hedef alınıyor. İsrail Savunma Bakanı, Filistinlileri ‘human animal-İnsan hayvan’ diyerek İsrail Devletine hakim zihniyeti zaten cüretkarlıkla ifşa etmişti. İsrail’in neredeyse işgalci olduğu unutturulmak suretiyle arkasına aldığı başta ABD olmak üzere sabıkalı Batılı güçlerin desteğiyle Ortadoğu’da asırlık planlarını icra etmek istiyorlar. BOP ile Suriye’den başlayarak kan ve gözyaşının merkezi haline getirdikleri bölgemizde şimdi ateş çemberinin içine Lübnan, İran ve akabinde Türkiye’yi de çekmek istedikleri açık amaçları! Bir asır önce terk ettiğimiz bu coğrafyada gelişen olumlu/olumsuz tüm hadise ve yapılanmalara Türkiye’nin Kudret kapasitesine denk bir siyasi akılla müdahale etme hakkı vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x