250 Yıllık Firmaydı: Alman Otomotiv Şirketi İflasını Açıkladı

Hasenclever & Sohn Gmbh, döküm endüstrisinin en önemli tedarikçilerinden biridir ve Audi, BMW, Ford ve Porsche gibi otomobil üreticilerine malzeme tedarik etmektedir. Sektörde önemli bir yeri olan şirket iflas başvurusunda bulundu.

Geçmişi tam 250 yıl öncesine dayanan şirketin ana sayfasında “tüm zorlukların üstesinden geldiği”, “sürekli geliştiği” ve “sektörde Avrupa pazar lideri olma yolunda her zaman kendine sadık kaldığı” ifadeleri yer alıyordu.

Wirtschafts Woche’nin haberine göre Grub Brugger hukuk firmasından avukat Martin Mucha, geçici iflas yöneticisi olarak atandı.

İflas sebebi ise son bir yılda yaşanan maliyet artışlarıydı. Hissedarlardan gelen ödemelerin köprülenmesinin ardından şirketin mali durumu 2021 yılında hâlâ “istikrarlı” olarak sınıflandırılsa da artan enerji fiyatları şirket için giderek daha fazla soruna neden oluyordu.
Beklenenin aksine ek maliyetler müşteriye yansıtılamadı. Enflasyon ve sendikalarla yapılan toplu sözleşmelerdeki yeni taleplerle bağlantılı olarak şirket, kendisini giderek daha fazla mali sıkıntı içinde buldu.
Şirketin çalışanları, iflas yöneticisi Mucha tarafından durum hakkında zaten bilgilendirildi. Mucha, “İş operasyonlarının devamını sağlamak ve dolayısıyla müşterilere tedarik sağlamak için gerekli adımlar atıldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir